Raspberry Pi PyCharm zdalne programowanie python,udział samby

pycharm_5

Jednym z najlepszych środowisk programistycznych dla języka python jest PyCharm https://www.jetbrains.com/pycharm/download/ . Posiada wiele ułatwiających pisanie kodu funkcji takich jak:

  • inteligentne podpowiadanie kodu , podkreślanie błędów . Np. jeśli zaimportowaliśmy bibliotekę random to automatycznie podstawia nam się metoda choice po random i kropce.
  • bardzo łatwe i szybkie wyszukiwanie symboli, klas, funkcji, plików w projekcie
  • wygodne używanie tego samego kodu wiele razy
  • debugowanie , testowanie kodu oraz breakpoint , które pozwalają zatrzymać aplikacje w danym momencie i wtedy można sprawdzić jakie wartości mają nasze zmienne i nie tylko.
  • współpraca z repozytorium git, systemem kontroli wersji svn i wiele. wiele innych

Dla programujących w pythonie na malinie najbardziej interesujące może być jednak zdalne debugowanie i testowanie kodu. W wersji profesjonalnej wystarczy dodać podczas tworzenia nowego projektu zdalny interpreter pythona:

pycharm_7

Później w projekcie można z poziomu naszego PC używać klas i funkcji dostępnych tylko na Rpi np. RPi.GPIO . Jeśli zakup PyCharm jest dla kogoś niemożliwy to warto wiedzieć, że dostępne w internecie klucze od wersji 3 działają z wersją 4. Należy również pamiętać o ustawieniu Editor -> Code Style -> File Encodings UTF-8 dla IDE i Project Encoding. Instrukcja jak zacząć pracę w programie dostępna jest tutaj https://www.jetbrains.com/pycharm/quickstart/ .

Otwieranie plików .py bezpośrednio z maliny przez udział Samby

Instalujemy sambę na malinie:

zmieniamy konfigurację samby na maksymalnie prostą i przejrzystą pod kątem pisanie w pythonie:

Restartujemy demona samby i nadajemy odpowiednie uprawnienia do udostępnianego folderu:

Mam teraz udostępniony folder maliny /scripts_py pod udziałem python dostępny bez hasła z prawami do zapisu i modyfikacji. Udział taki możemy zmapować np. pod literą P: aby wygodnie pisać skrypty z poziomu PyCharm na PC.

pycharm_6

Warto zobaczyć:

http://www.rkblog.rk.edu.pl/w/p/remote-programming-mini-pc-raspberry-pi-or-beaglebone-black/