Raspberry Pi DS18B20 skrypt w pythonie do obsługi MySQL i pokazywanie danych w PHP

DS18B20-zdjecie

Jeśli udało nam się pomyślnie zainstalować i sprawdzić działanie termometru cyfrowego DS18B20 przy pomocy strony https://malinowo.secu.com.pl/raspberry-pi-cyfrowy-termometr-ds18b20/ możemy przejść do napisania skryptu w języku python służącego do cyklicznego zapisu temperatury do bazy MySQL. Wyniki zostaną zaprezentowane w postaci wykresów opartych o bibliotekę  Highcharts.

Przygotowanie systemu

Instalacja serwera i klienta MySQL oraz obsługi w php:

Instalacja pythona:

Przygotowanie bazy MySQL

DS18B20TempMysql.py

skrypt pobiera aktualną temperaturę czujnika i zapisuje ją do bazy danych.Kolejne czujniki dodajemy po przecinku,w tablicy thermometer_list. W conn ustawiamy parametry połączenia z bazą danych MySQL.

skrypt można dodać do crontaba i uruchamiać np. co 5 minut lub o dowolnej innej porze:

DS18B20-crontab-02

Po jego uruchomieniu w bazie danych pojawiają się rekordy zawierające zmiany temperatur.

DS18B20-baza-danych

show_temp.php

Prosta strona php wyświetlająca zapisane w bazie rekordy z odczytem temperatur.

Wynik działania powyższej strony:

DS18B20-show-temp-strona-przykladowa

Czujnik do kupienia w:

http://botland.com.pl/czujniki-temperatury/165-cyfrowy-termometr-ds18b20-tht.html

6 komentarzy do wpisu „Raspberry Pi DS18B20 skrypt w pythonie do obsługi MySQL i pokazywanie danych w PHP”

  1. Witam, po dodaniu skryptu do crontable wpisy do bazy się nie dodają. Po wywołaniu skryptu w terminalu dane zostają dodane. Wpisy w cronie pokazuja, ze skrypt zostaje wywolany, ale nic sie nie dzieje. Kombinowalem cos ze zmiennymi srodowiskowymi, ale bez skutku. Jakies pomysły?

    Odpowiedz
  2. Ja mam inny problem ponieważ przy próbie instalacji “sudo aptitude install php5-mysql php5-curl php5-gd php5-idn php-pear php5-imagick php5-imap php5-mcrypt php5-memcache php5-mhash php5-ming php5-ps php5-pspell php5-recode php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc php5-xsl php5-json” występuje problem. Instalowałem ręcznie pakiet ghoastscript który się nie zainstalował. Jednak po sprawdzeniu że w bazie istnieją rekordy i odpaleniu strony show_temp.php strona nie wyświetla danych tylko same zmienne. Jak to naprawić? Czym może być spowodowane to że strona nie pobiera danych z bazy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz